euskalkultura.eus

basque heritage worldwide

News rss

The XLII World Championship Mus Tournament of Basque Communities gets underway tomorrow in Baiona: October 12-19th

10/11/2019

World Mus Championships at the Basque Cultural Center in San Francisco
World Mus Championships at the Basque Cultural Center in San Francisco

ADVERTISING

Baiona, Lapurdi. The participants have already begun to arrive in Bayonne, so that on Saturday, after welcoming the delegations and presenting the teams and nations represented, the inaugural dinner will officially begin the event. On Sunday the 13th, after gathering the delegates at 9am, games will begin at 11am in the Amestoya building, Hotel Loreak. As every year, the program includes outings to places like the Irouleguy Cellars, Arnaga in Kanbo, Ainhoa and Larrun, Bastida, Biarritze, Donibane Garazi, Donapaleu and a visit to Lauak Aeronautics.

Delegations and countries competing are: Argentina, Belgium, Canada, Chile, Spain, the US, France, Mexico, Uruguay, Navarre, Venezuela, Peru and Euskadi.  As hosting country France, and Navarre as the winner of last year’s tournament each is represented by two teams.

The organizers of the 42nd World Mus Championship is the French Mus Federation based in Bearn and Iparralde.

PARTICIPANTS

Argentina
-Team: Ignacio Rabufetti, Martin Lasarte
-Delegate: Juan Martin Vicente
-Companions: Maria Teresa Anitua, Jorge Rabufetti, Jorge Bisignano, Carlos Bisignano, Jose Macchi, Eduardo Recaredo Martin, Sonia Edith Villavicencio

Belgium
-Team: Asier Rodriguez, Ana Garcia
-Delegate: Hervé Dupuy

Canada
-Team: Frank Altuna, Rufino Iribarren
-Delegate: Frank Etchart
-Companions: Rosa Elosegui, Antonieta Iribarren, Marisa Etchart

Chile
-Team: Eusebio Gamio, Ramon Mendiburu
-Delegate: Juan Carlos Lago
-Companions: Maria Jesus Gamio, Gladys Herrera, Nancy Baez, Lucas Oyarzun, Juan Mendiburu, Alexandra Molina, Angélica Cofre

Spain
-Team Carlos Ibañez Juarez, Jose Miguel Isidro Martin
-Delegate: Andres Fernandez Estalayo

United States
-Team: Victor Albistur, Martin Irigoyen
-Delegate: Jose Luis Urrutia
-Companions: Pierre Etcharren, Denise Etcharren, Maria Urrutia

Euskadi
-Team: Borja Ruiz, Ixone Ureña
-Delegate: Jesus Gonzalez

France
-Team 1: Battitta Lapeyre, Ellande Idiart
-Team 2: Xabi Alcasena, Aitor Atchoarena

Mexico
-Team: Javier Echenique, Isidro Mendiburu
-Delegate: Pablo A. Mendiburu
-Companions Ainhoa B Echenique, Mirensuri Echenique

Navarre
-Team 1: Timoteo Etxeberria, Jaione Otxandorena
-Team 2: Javier Apestegui, Liborio, Liborio Ariztia
-Delegate Juan Jose Cobos

Peru
-Team: Juan Jose Meneses, Raul Noblecilla

Uruguay
-Team: Martha Alicia Perdomo, Julio Cesar Garcia Denis

Venezuela
-Team:Mariano Larrañaga, Jose Luis Ramos 

-Daily game program, here
-Complete program French Mus Federation



« previous
next »

ADVERTISING

ADVERTISING

ADVERTISING

ADVERTISING

ADVERTISING

The most read

Last comments

© 2014 - 2019 Basque Heritage Elkartea

Bera Bera 73
20009 Donostia / San Sebastián
Tel: (+34) 943 316170
Email: info@euskalkultura.com

jaurlaritza gipuzkoa bizkaia